Vicor Corporation VI-21W-IY-F1
VI-21W-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-IY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-21W-IY-F1.pdf
Availability of VI-21W-IY-F1
QUANTITY
VI-21W-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21W-IY-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-IY-F1
Related LinksVI-21W, VI-21W-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-IY-F1 Details Description
Related parts for VI-21W-IY-F1
IDC CABLE-AKR10A/ AE10G / APK10A datasheet.pdf
FUSE CERM 1A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 2CH 8DFN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TFP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 4 PULSE datasheet.pdf
FRONT SHEAR PLATE datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf