Vicor Corporation VI-21W-IY-F1
VI-21W-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-21W-IY-F1.pdf
Availability of VI-21W-IY-F1
QUANTITY
VI-21W-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21W-IY-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-IY-F1
Related LinksVI-21W, VI-21W-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-IY-F1 Details Description
Related parts for VI-21W-IY-F1
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 R/A datasheet.pdf
IC HOT SWAP POWER CTRLR 18SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf