Vicor Corporation VI-21W-MU-F2
VI-21W-MU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-MU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W
Datasheet Download
VI-21W-MU-F2.pdf
Availability of VI-21W-MU-F2
QUANTITY
VI-21W-MU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-MU-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21W-MU-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36.36A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-MU-F2
Related LinksVI-21W, VI-21W-MU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-MU-F2 Details Description
Related parts for VI-21W-MU-F2
IC TXRX RS485 LOW EMI LOPWR8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC60S/AE60G/CSC60S datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf