Vicor Corporation VI-21W-MX-B1
VI-21W-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VI-21W-MX-B1.pdf
Availability of VI-21W-MX-B1
QUANTITY
VI-21W-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21W-MX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W