Vicor Corporation VI-21W-MX-S
VI-21W-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VI-21W-MX-S.pdf
Availability of VI-21W-MX-S
QUANTITY
VI-21W-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-MX-S
Internal Part NumberEIS-VI-21W-MX-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-MX-S
Related LinksVI-21, VI-21W-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-MX-S Details Description
Related parts for VI-21W-MX-S
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN SPLICE 3000-7000 CMA datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf