Vicor Corporation VI-21X-MX-F4
VI-21X-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21X-MX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VI-21X-MX-F4.pdf
Availability of VI-21X-MX-F4
QUANTITY
VI-21X-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21X-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-21X-MX-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21X-MX-F4
Related LinksVI-21X, VI-21X-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21X-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-21X-MX-F4
IDC CABLE - MKS34K/MC34F/MPR34K datasheet.pdf
FUSE PTC 0.25A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RESISTOR 2.2K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf