Vicor Corporation VI-21Y-EW-B1
VI-21Y-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VI-21Y-EW-B1.pdf
Availability of VI-21Y-EW-B1
QUANTITY
VI-21Y-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-EW-B1
Related LinksVI-21Y, VI-21Y-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-EW-B1 Details Description
Related parts for VI-21Y-EW-B1
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
2000I VOLUME CONTROL 400V datasheet.pdf