Vicor Corporation VI-21Y-EX-F3
VI-21Y-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VI-21Y-EX-F3.pdf
Availability of VI-21Y-EX-F3
QUANTITY
VI-21Y-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-EX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)49.5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-EX-F3
Related LinksVI-21Y, VI-21Y-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-21Y-EX-F3
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI6 datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 9.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 22POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
96P.IEC-C F CONN. datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPST 6A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf