Vicor Corporation VI-21Y-IV-F1
VI-21Y-IV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-IV-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W
Datasheet Download
VI-21Y-IV-F1.pdf
Availability of VI-21Y-IV-F1
QUANTITY
VI-21Y-IV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-IV-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-IV-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)99A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-IV-F1
Related LinksVI-21Y, VI-21Y-IV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-IV-F1 Details Description
Related parts for VI-21Y-IV-F1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY TIMER DIGITAL SPDT 100/240 datasheet.pdf
TERM BLK SAKT 1 DU TS35 KRG BRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN PIN SPRING LOAD .197 AU SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf