Vicor Corporation VI-21Y-IW-F3
VI-21Y-IW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-IW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VI-21Y-IW-F3.pdf
Availability of VI-21Y-IW-F3
QUANTITY
VI-21Y-IW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-IW-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-IW-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-IW-F3
Related LinksVI-21Y, VI-21Y-IW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-IW-F3 Details Description
Related parts for VI-21Y-IW-F3
CONN HOUSING PA 6POS 2MM WHITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 200-400VAC 15A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf