Vicor Corporation VI-21Y-IX-B1
VI-21Y-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-IX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VI-21Y-IX-B1.pdf
Availability of VI-21Y-IX-B1
QUANTITY
VI-21Y-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-IX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)49.5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-IX-B1
Related LinksVI-21Y, VI-21Y-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-21Y-IX-B1
PANEL FRONT 19X1.7X0.07" BE/GY datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE 90V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM4620A datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
DSUB TOP-INSERT TOOL MA PR-IN 25 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 2.2V 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AMP 1MM STD EDGE 340 DUAL POS datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(COAX) PIN RECP datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN PLUG datasheet.pdf
24-bit, 192kHz 8-Channel DAC IC datasheet.pdf