Vicor Corporation VI-21Y-IX-B1
VI-21Y-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VI-21Y-IX-B1.pdf
Availability of VI-21Y-IX-B1
QUANTITY
VI-21Y-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)49.5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-IX-B1
Related LinksVI-21Y, VI-21Y-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-21Y-IX-B1
RELAY SSR 3PH 25A LED SCR 32V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
TAPE COPPER FL 38.1MM CIR 100/PK datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 1100 I/O 1930FCBGA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf