Vicor Corporation VI-21Z-CX-F3
VI-21Z-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Z-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VI-21Z-CX-F3.pdf
Availability of VI-21Z-CX-F3
QUANTITY
VI-21Z-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Z-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21Z-CX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Z-CX-F3
Related LinksVI-21Z, VI-21Z-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Z-CX-F3 Details Description
Related parts for VI-21Z-CX-F3
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR 5V 3SIP datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 200MA 300 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5A LDPAK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf