Vicor Corporation VI-21Z-IV-F1
VI-21Z-IV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Z-IV-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W
Datasheet Download
VI-21Z-IV-F1.pdf
Availability of VI-21Z-IV-F1
QUANTITY
VI-21Z-IV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Z-IV-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21Z-IV-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Z-IV-F1
Related LinksVI-21Z, VI-21Z-IV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Z-IV-F1 Details Description
Related parts for VI-21Z-IV-F1
CONN PC PIN CIRC 0.064DIA SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SHROUD STYLE E (8+2 ROW) datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 44TSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 2KW 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
BATT HOLDER BLU LOW PROFILE datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
FUSE LOWPROFILE JCASE 58V 1-PK C datasheet.pdf