Vicor Corporation VI-21Z-IY-S
VI-21Z-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Z-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VI-21Z-IY-S.pdf
Availability of VI-21Z-IY-S
QUANTITY
VI-21Z-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Z-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-21Z-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Z-IY-S
Related LinksVI-21, VI-21Z-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Z-IY-S Details Description
Related parts for VI-21Z-IY-S
CONN SOCKET 16-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf