Vicor Corporation VI-221-CX-F4
VI-221-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-221-CX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VI-221-CX-F4.pdf
Availability of VI-221-CX-F4
QUANTITY
VI-221-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-221-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-221-CX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-221-CX-F4
Related LinksVI-221, VI-221-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-221-CX-F4 Details Description
Related parts for VI-221-CX-F4
CONN RECEPT WALL MNT 3POS W/SOCK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 CLIP-ON BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 12DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 180 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21K OHM 1% 10W datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
10000UF 50V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf