Vicor Corporation VI-222-IY-F3
VI-222-IY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-222-IY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VI-222-IY-F3.pdf
Availability of VI-222-IY-F3
QUANTITY
VI-222-IY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-222-IY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-222-IY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-222-IY-F3
Related LinksVI-222, VI-222-IY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-222-IY-F3 Details Description
Related parts for VI-222-IY-F3
IDC CABLE-AKR10G/ AE10G / AKR10G datasheet.pdf
RES 604K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A 15MULTIWATT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC TOP 18POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 192KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (D-351-10) SPM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 62POS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf