Vicor Corporation VI-22M-MW-F2
VI-22M-MW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-22M-MW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W
Datasheet Download
VI-22M-MW-F2.pdf
Availability of VI-22M-MW-F2
QUANTITY
VI-22M-MW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22M-MW-F2
Internal Part NumberEIS-VI-22M-MW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22M-MW-F2
Related LinksVI-22M, VI-22M-MW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22M-MW-F2 Details Description
Related parts for VI-22M-MW-F2
MOD PWR 5-FUNCTION 4A 4.8QC SCRW datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5.5V 3A OUT datasheet.pdf
KIT USB 1.2 ESD & OC PROTECTION datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf