Vicor Corporation VI-22P-CY-F3
VI-22P-CY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-22P-CY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-22P-CY-F3.pdf
Availability of VI-22P-CY-F3
QUANTITY
VI-22P-CY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22P-CY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-22P-CY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22P-CY-F3
Related LinksVI-22P, VI-22P-CY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22P-CY-F3 Details Description
Related parts for VI-22P-CY-F3
FIXED IND 120UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 95A TO263-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 14POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf