Vicor Corporation VI-22P-EY-B1
VI-22P-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-22P-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-22P-EY-B1.pdf
Availability of VI-22P-EY-B1
QUANTITY
VI-22P-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22P-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-22P-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22P-EY-B1
Related LinksVI-22P, VI-22P-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22P-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-22P-EY-B1
IC ADC HIGH SPEED LOW PWR 28SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 1, T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
MKP 0.22UF 5% 2000VDC DRAWING T1 datasheet.pdf
ER 14C 12#16 2#4 PIN PLUG datasheet.pdf
1200UF 35V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf