Vicor Corporation VI-22T-IX-B1
VI-22T-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-22T-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-22T-IX-B1.pdf
Availability of VI-22T-IX-B1
QUANTITY
VI-22T-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22T-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-22T-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22T-IX-B1
Related LinksVI-22T, VI-22T-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22T-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-22T-IX-B1
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 25MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 210MA 1.9 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf