Vicor Corporation VI-22V-CY-S
VI-22V-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-22V-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VI-22V-CY-S.pdf
Availability of VI-22V-CY-S
QUANTITY
VI-22V-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22V-CY-S
Internal Part NumberEIS-VI-22V-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22V-CY-S
Related LinksVI-22, VI-22V-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22V-CY-S Details Description
Related parts for VI-22V-CY-S
VARISTOR 243V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR 75V 250A SMB datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
DSR2-00 DS1300/1500 RACK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK datasheet.pdf