Vicor Corporation VI-22V-EY-B1
VI-22V-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-22V-EY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VI-22V-EY-B1.pdf
Availability of VI-22V-EY-B1
QUANTITY
VI-22V-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22V-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-22V-EY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22V-EY-B1
Related LinksVI-22V, VI-22V-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22V-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-22V-EY-B1
DUAL LOCK 1"X50YD CLR 250 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
SOLID STATE 3PHASE 24VDC 9A DIN datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M GRAY 2' datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf