Vicor Corporation VI-22Y-CV-F3
VI-22Y-CV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-22Y-CV-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W
Datasheet Download
VI-22Y-CV-F3.pdf
Availability of VI-22Y-CV-F3
QUANTITY
VI-22Y-CV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22Y-CV-F3
Internal Part NumberEIS-VI-22Y-CV-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22Y-CV-F3
Related LinksVI-22Y, VI-22Y-CV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22Y-CV-F3 Details Description
Related parts for VI-22Y-CV-F3
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CHAMP 050 II REC ASSY 26P 3.1M datasheet.pdf
IC OP AMP/COMP/REF MCROPWR 8-DFN datasheet.pdf
CONN SPRING 52POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 8POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf