Vicor Corporation VI-22Y-EW-S
VI-22Y-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-22Y-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VI-22Y-EW-S.pdf
Availability of VI-22Y-EW-S
QUANTITY
VI-22Y-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22Y-EW-S
Internal Part NumberEIS-VI-22Y-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22Y-EW-S
Related LinksVI-22, VI-22Y-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22Y-EW-S Details Description
Related parts for VI-22Y-EW-S
DIODE ZENER 6.8V 1W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf