Vicor Corporation VI-232-MW-F1
VI-232-MW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-232-MW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VI-232-MW-F1.pdf
Availability of VI-232-MW-F1
QUANTITY
VI-232-MW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-232-MW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-232-MW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-232-MW-F1
Related LinksVI-232, VI-232-MW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-232-MW-F1 Details Description
Related parts for VI-232-MW-F1
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 49POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf