Vicor Corporation VI-240-CW-F3
VI-240-CW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-240-CW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-240-CW-F3.pdf
Availability of VI-240-CW-F3
QUANTITY
VI-240-CW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-240-CW-F3
Internal Part NumberEIS-VI-240-CW-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-240-CW-F3
Related LinksVI-240, VI-240-CW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-240-CW-F3 Details Description
Related parts for VI-240-CW-F3
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 5V 6A 30W SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 200MA 400V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 49MM datasheet.pdf
GIGA MINIMC/LFPT TX/SSBX-SM1490 datasheet.pdf
JQ RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf