Vicor Corporation VI-24B-EX-B1
VI-24B-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24B-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VI-24B-EX-B1.pdf
Availability of VI-24B-EX-B1
QUANTITY
VI-24B-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24B-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24B-EX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)790mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24B-EX-B1
Related LinksVI-24B, VI-24B-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24B-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-24B-EX-B1
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 230000UF 6.3V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TG2030 SHEET 300X300X3MM datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf