Vicor Corporation VI-24B-IW-B1
VI-24B-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24B-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W
Datasheet Download
VI-24B-IW-B1.pdf
Availability of VI-24B-IW-B1
QUANTITY
VI-24B-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24B-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24B-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24B-IW-B1
Related LinksVI-24B, VI-24B-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24B-IW-B1 Details Description
Related parts for VI-24B-IW-B1
MOSFET N-CH 100V 170A SUPER247 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1 OHM 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM FP datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf