Vicor Corporation VI-24D-EY-B1
VI-24D-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24D-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VI-24D-EY-B1.pdf
Availability of VI-24D-EY-B1
QUANTITY
VI-24D-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24D-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24D-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24D-EY-B1
Related LinksVI-24D, VI-24D-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24D-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-24D-EY-B1
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A SC-59 datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/05/180SH180 SN BK datasheet.pdf
LED DIMMER 7-110 W/VA datasheet.pdf
SLIM LINE SATA 7+6P PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf
HDM EMPR.120F.160O K CUT datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf