Vicor Corporation VI-24F-CW-B1
VI-24F-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24F-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W
Datasheet Download
VI-24F-CW-B1.pdf
Availability of VI-24F-CW-B1
QUANTITY
VI-24F-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24F-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24F-CW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24F-CW-B1
Related LinksVI-24F, VI-24F-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24F-CW-B1 Details Description
Related parts for VI-24F-CW-B1
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 62POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 128POS STR datasheet.pdf
SOLDER STATION WXMP WDH50 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 20 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf