Vicor Corporation VI-24F-EU-B1
VI-24F-EU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24F-EU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VI-24F-EU-B1.pdf
Availability of VI-24F-EU-B1
QUANTITY
VI-24F-EU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24F-EU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24F-EU-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24F-EU-B1
Related LinksVI-24F, VI-24F-EU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24F-EU-B1 Details Description
Related parts for VI-24F-EU-B1
LED FIBER OPTIC 470NM BLUE datasheet.pdf
SIDAC 4CHP 140/280V 250A MS-013 datasheet.pdf
BACKSHELL DB50 PLAIN PLASTIC datasheet.pdf
CONN RECT TONGUE #10 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FORK LOCK INSUL #10 50PC datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ32B PG42 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8VSON datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf