Vicor Corporation VI-24F-EU-B1
VI-24F-EU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24F-EU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VI-24F-EU-B1.pdf
Availability of VI-24F-EU-B1
QUANTITY
VI-24F-EU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24F-EU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24F-EU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24F-EU-B1
Related LinksVI-24F, VI-24F-EU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24F-EU-B1 Details Description
Related parts for VI-24F-EU-B1
RES ARRAY 13 RES 1.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W DO15 datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV12-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
IC MMIC GAAS LOW NOISE AMP 24QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS .100 L.143 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM datasheet.pdf