Vicor Corporation VI-24H-EU-B1
VI-24H-EU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24H-EU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W
Datasheet Download
VI-24H-EU-B1.pdf
Availability of VI-24H-EU-B1
QUANTITY
VI-24H-EU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24H-EU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24H-EU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.85A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24H-EU-B1
Related LinksVI-24H, VI-24H-EU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24H-EU-B1 Details Description
Related parts for VI-24H-EU-B1
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
SW ROTRY ROLL ADJ LVR SPDT 120V datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
DBEF-E FILM 45 DEGREE 11' X 11' datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf