Vicor Corporation VI-24H-EY-B1
VI-24H-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24H-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VI-24H-EY-B1.pdf
Availability of VI-24H-EY-B1
QUANTITY
VI-24H-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24H-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24H-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24H-EY-B1
Related LinksVI-24H, VI-24H-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24H-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-24H-EY-B1
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CABLE TIE MINI WR BLK 3.9" datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 10NS 128QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf