Vicor Corporation VI-24H-IU-B1
VI-24H-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24H-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W
Datasheet Download
VI-24H-IU-B1.pdf
Availability of VI-24H-IU-B1
QUANTITY
VI-24H-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24H-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24H-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.85A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24H-IU-B1
Related LinksVI-24H, VI-24H-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24H-IU-B1 Details Description
Related parts for VI-24H-IU-B1
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL OUT 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf