Vicor Corporation VI-24H-IY-B1
VI-24H-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24H-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VI-24H-IY-B1.pdf
Availability of VI-24H-IY-B1
QUANTITY
VI-24H-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24H-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24H-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24H-IY-B1
Related LinksVI-24H, VI-24H-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24H-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-24H-IY-B1
CABLE TIE MINI BROWN 8.0" datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 38A 1600V PWS-A datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4.6A 8TSSOP datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLU,ENHCD,C5 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf