Vicor Corporation VI-24H-MW-B1
VI-24H-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24H-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W
Datasheet Download
VI-24H-MW-B1.pdf
Availability of VI-24H-MW-B1
QUANTITY
VI-24H-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24H-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24H-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.92A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24H-MW-B1
Related LinksVI-24H, VI-24H-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24H-MW-B1 Details Description
Related parts for VI-24H-MW-B1
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 80W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 2012 datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 16POS PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 140K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf