Vicor Corporation VI-24J-EV-B1
VI-24J-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24J-EV-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
VI-24J-EV-B1.pdf
Availability of VI-24J-EV-B1
QUANTITY
VI-24J-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24J-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24J-EV-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24J-EV-B1
Related LinksVI-24J, VI-24J-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24J-EV-B1 Details Description
Related parts for VI-24J-EV-B1
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC DAC 8CH W/ON-CHIP PLL 48LQFP datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.1A 153 MOHM SMD datasheet.pdf
Fully Accurate 12-/14-/16-Bit VOUT DAC SPI Interface 2.7 V to 5.5 V in a TSSOP IC datasheet.pdf