Vicor Corporation VI-24J-EX-S
VI-24J-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-24J-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-24J-EX-S.pdf
Availability of VI-24J-EX-S
QUANTITY
VI-24J-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24J-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-24J-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24J-EX-S
Related LinksVI-24, VI-24J-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24J-EX-S Details Description
Related parts for VI-24J-EX-S
DIP CABLE - CDP24G/AE24M/X datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 220MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS 11ROW VERT datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf