Vicor Corporation VI-24J-EY-B1
VI-24J-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24J-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VI-24J-EY-B1.pdf
Availability of VI-24J-EY-B1
QUANTITY
VI-24J-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24J-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24J-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24J-EY-B1
Related LinksVI-24J, VI-24J-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24J-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-24J-EY-B1
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
MQS 4P PLUG ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf