Vicor Corporation VI-24J-IX-F1
VI-24J-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24J-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-24J-IX-F1.pdf
Availability of VI-24J-IX-F1
QUANTITY
VI-24J-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24J-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-24J-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24J-IX-F1
Related LinksVI-24J, VI-24J-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24J-IX-F1 Details Description
Related parts for VI-24J-IX-F1
IC REG LDO 5V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMBEDDED C DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SR BTS PC 15 ASY C datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 1000A datasheet.pdf