Vicor Corporation VI-24L-EY-B1
VI-24L-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24L-EY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VI-24L-EY-B1.pdf
Availability of VI-24L-EY-B1
QUANTITY
VI-24L-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24L-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24L-EY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24L-EY-B1
Related LinksVI-24L, VI-24L-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24L-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-24L-EY-B1
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2 OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf