Vicor Corporation VI-24L-MW-B1
VI-24L-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24L-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
VI-24L-MW-B1.pdf
Availability of VI-24L-MW-B1
QUANTITY
VI-24L-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24L-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24L-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24L-MW-B1
Related LinksVI-24L, VI-24L-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24L-MW-B1 Details Description
Related parts for VI-24L-MW-B1
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 60POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NEMA TWIST-LOCK datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 7.23K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf