Vicor Corporation VI-24M-CW-F2
VI-24M-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24M-CW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W
Datasheet Download
VI-24M-CW-F2.pdf
Availability of VI-24M-CW-F2
QUANTITY
VI-24M-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24M-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VI-24M-CW-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24M-CW-F2
Related LinksVI-24M, VI-24M-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24M-CW-F2 Details Description
Related parts for VI-24M-CW-F2
HEX NUT 3/16" STEEL 4-40 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5A 48V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLK 6.35MM datasheet.pdf
60728-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58A/U 17' BNCM datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.4A 75 MOHM TH datasheet.pdf