Vicor Corporation VI-24M-MU-B1
VI-24M-MU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24M-MU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VI-24M-MU-B1.pdf
Availability of VI-24M-MU-B1
QUANTITY
VI-24M-MU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24M-MU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24M-MU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24M-MU-B1
Related LinksVI-24M, VI-24M-MU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24M-MU-B1 Details Description
Related parts for VI-24M-MU-B1
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 5V MINI datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf