Vicor Corporation VI-24P-EY-F3
VI-24P-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24P-EY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-24P-EY-F3.pdf
Availability of VI-24P-EY-F3
QUANTITY
VI-24P-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24P-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-24P-EY-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24P-EY-F3
Related LinksVI-24P, VI-24P-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24P-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-24P-EY-F3
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 600V 900A datasheet.pdf
KIT PSOC MINIPROG3 PROGRAM DEBUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 24POS datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf