Vicor Corporation VI-24R-CW-B1
VI-24R-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24R-CW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W
Datasheet Download
VI-24R-CW-B1.pdf
Availability of VI-24R-CW-B1
QUANTITY
VI-24R-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24R-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24R-CW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24R-CW-B1
Related LinksVI-24R, VI-24R-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24R-CW-B1 Details Description
Related parts for VI-24R-CW-B1
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MPR26K datasheet.pdf
RES 390 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 230V 15A TO-220AB datasheet.pdf
CAP FILM 320UF 10% 1.3KVDC SCREW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA ESC datasheet.pdf
RES 10.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG 1.0 TH datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf