Vicor Corporation VI-24R-EW-F2
VI-24R-EW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24R-EW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W
Datasheet Download
VI-24R-EW-F2.pdf
Availability of VI-24R-EW-F2
QUANTITY
VI-24R-EW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24R-EW-F2
Internal Part NumberEIS-VI-24R-EW-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24R-EW-F2
Related LinksVI-24R, VI-24R-EW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24R-EW-F2 Details Description
Related parts for VI-24R-EW-F2
RES 7.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
IC I2C SWITCH 4CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
CORD NEMA5-15P C-13SJT 6'7" 18/3 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20-2B FEM 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
22+22DIL MALE HORIZ CON F/LOCK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf