Vicor Corporation VI-24R-MV-F3
VI-24R-MV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24R-MV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W
Datasheet Download
VI-24R-MV-F3.pdf
Availability of VI-24R-MV-F3
QUANTITY
VI-24R-MV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24R-MV-F3
Internal Part NumberEIS-VI-24R-MV-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24R-MV-F3
Related LinksVI-24R, VI-24R-MV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24R-MV-F3 Details Description
Related parts for VI-24R-MV-F3
FERRITE CHIP SIGNAL 1100 OHM SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 530MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 24 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf